Ilguvoje atidengta memorialinė lenta dainininkei Beatričei Grincevičiūtei

Birželio 4 dieną Ilguvoje atidengta memorialinė lenta garsiai Lietuvos dainininkei, bajorų Grincevičių palikuonei Beatričei Grincevičiūtei (1911–1988). Šį dainininkės atminimo įamžinimą inicijavo B. Grincevičiūtės fondas. Atminimo lentą iš švediško granito pagamino lietuvių ir latvių dizaineriai. Memorialinę lentą atidengė Lietuvos televizijos filmų režisierė (taip pat sukūrusi filmą apie Beatričę), scenaristė Jadvyga Zinaida Janulevičiūtė ir žurnalistas Alvydas Valenta. Ją pašventino Ilguvos parapijos kunigas Vytautas Sakavičius. Lentoje įspaustas Grincevičių giminės herbas, joje iškalti žodžiai: „Šiame Ilguvos dvaro name vaikystę ir ankstyvosios jaunystės metus praleido dainininkė Beatričė Grincevičiūtė 1911–1988“. Žodžiai įamžinti ir Brailio raštu, kadangi dainininkė turėjo regėjimo negalią.

Popietę įvyko diskusija prie apskritojo stalo apie Ilguvos dvaro praeitį, dabartį ir ateitį. Buvo parodyta režisieriaus Raimondo Sipavičiaus filmo „Ji kaip daina“ ištrauka, kurioje B. Grincevičiūtė vaikšto po Ilguvą, kalba apie miestelį ir jo žmones. Diskusijoje dalyvavo architektas, paveldosaugininkas Jonas Rimantas Glemža, filosofas, literatūrologas, Mažosios Lietuvos kultūros tyrėjas Vaclovas Bagdonavičius, dailėtyrininkė Laima Laučkaitė–Surgailienė, kultūros istorikas Albinas Vaičiūnas, istorijos pedagogas Benjaminas Mašalaitis, muzikologas Edmundas Gedgaudas.

Dar prieš dvi valandas iki renginio Vilniaus ir Kauno zanavykų bendrijų nariai Ilguvoje susitiko su rajono savivaldybės meru Juozu Bertašium. Vilniaus zanavykus atstovavo bendrijos pirmininkas Kęstutis Vaičiūnas, valdybos nariai Albinas Vaičiūnas, prof. Juozas Mureika, Nijolė Baltrušaitytė ir kt. K. Vaičiūnas rajono merui pateikė Vilniaus, Kauno ir Panevėžio zanavykų bendrijų pasiūlymus, kuriuos šių visuomeninių organizacijų nariai jau įgyvendina arba ir rengiasi įgyvendinti. Kaip vėliau šį susitikimą įvertino rajono spaudos atstovai „Daug dėmesio pokalbio metu skirta kultūros, paveldo temoms, aptarti ir kiti reikalai. Pokalbis buvo konstruktyvus. Vilniaus ir Kauno zanavykai atvyko su savo pasiūlymais, pastebėjimais“.

 

Antanas Andrijonas

Komentarai uždrausti.