Gelgaudiskis – mažoji Lietuvos kultūros sostinė

IMG_1088Vasario 6 dieną Gelgaudiškio kultūros centre įvyko koncertas „Turtingas mūsų kraštas“, kuriuo šis panemunių miestelis prisistatė kaip mažosios Lietuvos kultūros sostinė.

Mažosios Lietuvos kultūros sostinės estafetę Gelgaudiškiui, pirmajam šiame regione, perdavė Naisiai, kurie ir buvo šio kultūrinio judėjimo iniciatoriai.

Į pirmąjį mažosios Lietuvos kultūros sostinės renginį Gelgaudiškyje atvyko šio judėjimo iniciatorius Ramūnas Karbauskis, Seimo nariai Arvydas Vidžiūnas, Rima Baškienė, Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Goda Burokienė, Šakių savivaldybės meras Juozas Bertašius, mero pavaduotojas Edgaras Pilypaitis (gelgaudiškietis), tarybos nariai Vytautas Bitinas, Eglė Dragūnaitytė (gelgaudiškietė), Kęstutis Smirnovas, Arūnas Tarnauskas, savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Kasparevičienė, šio skyriaus specialistė Aurelija Papievienė, Šakių rajono politikos ir visuomenės veikėjas, miesto ligoninės vyr. gydytojas Algirdas Klimaitis. Renginyje dalyvavo Vilniaus zanavykai A. Vidžiūnas, A. Andrijonas. Renginio organizatoriai jautėsi padėties šeimininkais: gyvai su atvykstančiais bendravo Gelgaudiškio seniūnas Vincas Dabrovolskis, bendruomenės „Atgaiva“ pirmininkas Artūras Varankevičius, Gelgaudiškio dvaro turizmo administratorė Diana Šležienė, bibliotekos vedėja ir laikraščio „Gelgaudukas“ redaktorė Lina Uždravienė. Į Kultūros centro salę sugužėjo apie 300 Gelgaudiškio bendruomenės narių. Pirmojo renginio „Turtingas mūsų kraštas“ programoje – Gelgaudiškio kultūros centro kolektyvų, cirko artisto Juro Pratusevičiaus pasirodymai, Edgaro Pilypaičio ir Gintaro Rinkevičiaus dainos. Apie Gelgaudiškį filmuotoje medžiagoje savo mintis išsakė Vilniaus zanavykai Arvydas Vidžiūnas, Romualdas Kašuba, Antanas Kybartas, Antanas Andrijonas.

„Sumanymas, kad kaimai ir miesteliai galėtų būti mažosiomis Lietuvos kultūros sostinėmis, man kilo matant, kaip tendencingai ir nepagrįstai yra menkinama regionų, ypač kaimiškų vietovių, įtaka Lietuvos kultūrinio gyvenimo kokybei, įvairovei ir sklaidai.

Kaimo vietovėms didelę žalą padarė mokyklų reforma, ji daug kaimų paliko be švietimo centrų. Ne visur išsaugotos bibliotekos, kultūros namai. Kažkam atrodė, kad kaimo žmogus gali apsieiti be to, kas būtina miestiečiui. Džiaugiuosi, jog ši kaimo naikinimo politika palietė tik dalį kaimų ir miestelių, paliko kaimo žmonėms viltį kurti kokybišką gyvenimo aplinką nesikraustant į miestus“, – sakė R. Karbauskis.

Idėja kultūros sostinėmis skelbti mažuosius Lietuvos miestelius bei kaimus kilo kultūros mecenatui iš Naisių (Šiaulių apskr.) R. Karbauskiui. Dar 2014 metais „Naisių vasaros“ festivalio metu Naisių bendruomenė pasirašė sutartį su Lietuvos kultūros ministerija, pagal kurią Naisiai buvo paskelbti pirmąja mažąja Lietuvos kultūros sostine ir 2015 metų pradžioje pradėjo sukti įvairiaspalvį renginių ratą, kuris pavasarį įgavo pagreitį ir labai greitai geroji kultūros žinia iš Naisių pasklido po visą Lietuvą. Į Užgavėnių, Lygiadienio, Rasos, Mildos, Žolinės šventes, festivalius „Bardų vasara Naisiuose“, „Naisių vasara“, valstybinių švenčių minėjimus bei kitus renginius rinkosi ne tik naisiškiai ar Šiaulių krašto gyventojai – sulaukta daug svečių iš visos Lietuvos (būta ir užsieniečių). Šventiniuose susibūrimuose buvo gaivinamos senosios baltų tradicijos ir papročiai, pristatomi kasmet vis gražėjantys Naisiai, skleidžiama blaivybės idėja, skambėjo muzika, poezija. Buvo siekiama, kad projektas vyktų ne tik Naisiuose, todėl šios vietovės ambasadoriai keliavo po Lietuvą: mobilioje Naisių scenoje vyko koncertai, buvo dalijama informacinė medžiaga, bendraujama su vietos gyventojais.

2015 metų rugsėjo18–20 dienomis vyko „Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių dienos Vilniuje“. Katedros aikštėje miesto gyventojus bei svečius sveikino Naisiai – mažoji 2015-ųjų Lietuvos kultūros sostinė kartu su dešimčia 2016 metų mažųjų kultūros sostinių: Alanta (Molėtų r.), Gelgaudiškiu (Šakių r.), Josvainiais (Kėdainių r.), Juknaičiais (Šilutės r.), Merkine (Varėnos r.), Miežiškiais (Panevėžio r.), Pagramančiu (Tauragės r.), Šeduva (Radviliškio r.), Vepriais (Ukmergės r.) ir Žemaičių Kalvarija (Plungės r.).

„Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių dienos Vilniuje“ buvo antrasis visų bendruomenių susitikimas, į kurį kvietė projekto sumanytojas ir mecenatas R. Karbauskis bei asociacija „Naisių bendruomenė“. Vilniuje vyko „2016 m. mažųjų Lietuvos kultūros sostinių mugė“, kurioje buvo dalijamasi įspūdžiais, džiaugsmais, dalyviai išsakė abejones ar rūpesčius. Bendruomenės vilniškiams ir miesto svečiams pristatė savo kraštus: aktyviai pasakojo apie lankytinas vietas, vykdomas veiklas, projektus, dovanojo knygas, lankstinukus, žemėlapius, vaišino kulinarinio paveldo patiekalais.

  1. Karbauskis akcentavo, jog labai svarbu, kad gražios idėjos, kilusios pirmojoje mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje Naisiuose, būtų tęsiamos visoje Lietuvoje. Džiugu, kad jos bus įgyvendintos: 2015 metų liepos 11 dieną „Naisių vasaros“ festivalio metu net dešimčiai miestelių ar kaimų iš visų Lietuvos apskričių buvo įteiktos vėliavos, jų bendruomenės pasirašė sutartis, taip perimdamos 2016 metų kultūros sostinių estafetę.

Vasario 6 dieną Gelgaudiškio kultūros centre įspūdingai vykęs renginys žadino viltį, kad graži iniciatyva įgis sparnus ir įžiebs tolius nušviečiančią liepsną. Tuo tikėti vertė Gelgaudiškyje sukaupta ilgametė patirtis, nuveikti brandūs darbai.

Po renginio bendruomeniečiai su svečiais susirinko prie kulinarinio paveldo stalo, kur dalijosi patiekalų gamybos patirtimi, prabėgusio renginio įspūdžiais, ateities darbų planais. Čia buvo galima susipažinti su E. Dragūnaitytės dailės darbais.

 

2016 M. LIETUVOS MAŽOSIOS KULTŪROS SOSTINĖS RENGINIAI GELGAUDIŠKYJE

Gelgaudiškis – seniausia Šakių rajono gyvenvietė, rašytiniuose šaltiniuose minima jau 1504 metais, nuo Šakių 15 km nutolusi į šiaurę ir prigludusi prie žilagalvio upių tėvo Nemuno. Labiausiai ši vietovė garsėja vienu originaliausiu ir didžiausiu Lietuvos dvaru, XIX a. architektūros ansambliu, įaugusiu į apylinkės gamtą ir čia verdantį gyvenimą.

Aktyvus kultūrinis vyksmas lėmė, kad Gelgaudiškis paskelbtas viena iš 2016 metų mažųjų Lietuvos kultūros sostinių.

Maloniai kviečiame apsilankyti Gelgaudiškyje – dvare ir parke, įvairiose ekskursijose ir edukacinėse programose, renginiuose, koncertuose ir parodose.

Šiais metais Gelgaudiškyje vyks:

Sausio 23 d. Respublikinis liaudiškų kapelų sambūris ,,Su barsuku ant kito šono“;

Vasario 9 d. Užgavėnių šėliojimai;

Vasario 16 d. Lietuvos valstybės atkūrimo dienos minėjnnas koncertas;

Kovo  11 d. Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena. Akcija ,,Aš tikrai myliu Lietuvą“;

Balandžio 2 d. Rajoninė liaudiškų kapelų šventė ,,Pašešupių armonika“;

Balandžio 29 d. Moksleivių šokių šventėTūkstantis žingsnelių“;

Gegužės 7 d. Amatų diena ,,Stasiuko mugė“;

Gegužės 14/15 d. Naisių vasaros teatro gastrolės;

Gegužės 28 d. Gelgaudiškio literatų šventė ,,Pavasarinė mūza“;

Birželio 1 d. Tarptautinė vaikų gynimo diena. Vaikų miestelis

su pasakų personažais;

Birželio 11 d. Rajono bendruomenių kulturos diena;

Birželio 23 d. Joninių šventė ,,Kupolėle, kas tave skynė“;

Liepos 6 d. Valstybės diena. Karūna Lietuvai ir himno giedojimas;

Rugpjūčio 1/15 d. Tradicinis pleneras ,,Meno receptas“;

Rugpjūčio 15 d. Gelgaudiškio miestelio diena – Žolinė;

Rugsėjo 1 d. Mokslo ir žinių diena. Ugdymo įstaigų šventė;

Rugsėjo 17 d. Dvaro diena;

Spalio 22 d. Liaudies muzikantųarmonikierių šventė ,,Gelgaudiškio armonika“;

Lapkričio 25 d. Rajono talentų šou ,,Muzikuqjančios šeimos“;

Gruodžio 26 d. Tradicinis padėkos koncertas;

Sausio–balandžio ir rugsėjo–gruodžio mėnesių pirmąįį penktadienį protmūšių tumyras „Zanavykas žino“;

Birželio–rugpjūčio mėnesiais koncertų ciklas ,,Muzikiniai penktadieniai Gelgaudiškio dvare“;

Birželio–rugpjūčio mėnesiais aktyvūs ir sportiški savaitgaliai įvairiose miestelio erdvėse;

Visus metus Gelgaudiškio dvare vyks keičiamos profesionalių menininkų parodos, įvairių festivalių koncertai, susitikimai su įvairiais kultūros, meno žmonėmis ir visuomenės veikėjais.

Iš anksto užsisakius, galima dalyvauti įvairiose edukacinėse programose dvare: pažintinėje ekskursijoje po dvarą, teatralizuotoje ekskursijoje Gelgaudiškio dvare ir parke, programoje ,,Senųjų menių paslaptys“ su šokio pamoka ir dvaro vaišėmis (ar be jų), pažintinėje ekskursijoje, edukacinėje programoje vaikams.

 

Visais dvare vykstančių ekskursijų ir edukacijų klausimais informacijos teiraukitės tel. 8-610-67462 (Diana) arba el. paštu diana462@gmail.com, dėl koncertų ir kitų renginių – tel. 8-687-76145 (Edgaras) arba el. paštu edgaras.pilypaitis@sakiai.lt, dėl sportinių varžybų – tel. 8-616-24841 (Genutė) arba el. paštu genutezi@gmail.com, dėl dalyvavimo protmūšiuose – tel. 8-614-21689 (Danutė) arba el. paštu danuuttee@gmail.com.

Komentarai uždrausti.